Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

 

FRANTIŠEK HODONSKÝ - PLYNOUCÍ PROSTOR17. 6. - 30. 8. 2015
v bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii


Vernisáž výstavy 16. 6. 2015 od 17.30 hodin v bývalém jezuitském kostele


Pozvánka na výstavu

Tisková zpráva

Fotografie z vernisáže - foto Jan Brodský

Fotografie z vernisáže - foto LuluAutor výstavy: Ivan Neumann
Kurátoři výstavy: Jan Brodský, Jan Štíbr, Alena Beránková


V barokním prostoru kostela Zvěstování Panně Marii představí svoji novější tvorbu jeden z nejoriginálnějších reprezentantů současné české malby František Hodonský. Jeho uměleckou cestu určuje rozhodnutí pro malbu, pro obraz, především pro obraz přírody jako krajiny. Záhy se jeho malířský zájem soustředil na relativně nerozsáhlý  krajinný prostor lužních lesů jižní Moravy, z něhož pak vychází malířovo porozumění přírodě, krajině i prostoru světa, univerzu. Hodonský směřuje k tomu, aby obrazem podržel to podstatné, protože „…příroda není na povrchu, ale je v hloubi…“ (P. Cézanne). Velmi důležitou součástí jeho tvorby jsou také barevné dřevořezy, kde se konečným dílem stává nejen otisk, grafický list, ale i matrice sama.
    Svoji koncepci obrazu naplňuje František Hodonský s neobyčejnou vitalitou. Jeho výsostně malířská rozprava o události přírody je při hledání adekvátního výrazu, který by přímočaře zachytil záblesk uvidění a porozumění, velmi uvolněná a svobodná. V jeho obrazech se ocitáme v racionálně neuchopitelném prostoru zelenavého světla, které je stvořitelem všeho hmotného i nehmotného.


František Hodonský - Vodní vítr  František Hodonský - Mělké vody, 2015  František Hodonský - Kvetoucí rybník, 2015


Nyní se nacházíte na stránce: Úvodní stránka  > Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích  > Jezuitský kostel  > Výstavy a akce  > Archiv  > Archiv akcí 2015  > František Hodonský - Plynoucí prostor 17. 6. - 30. 8. 2015
úvodní stránka