Xénia Hoffmeisterová – Bzukot

Xénia Hoffmeisterová – Bzukot

14. 2. – 6. 4. 2014

Vernisáž výstavy 13. 2. 2014 od 17.30 hodin

Autorka výstavy: Xénia Hoffmeisterová
Kurátoři výstavy: Jan Štíbr, Jan Brodský


Xénia Hoffmeisterová (*1958) vystudovala v letech 1981–1986 Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor scénické a kostýmní výtvarnictví u doc. Oldřicha Smutného. Scénografie a divadelní cítění jsou v její tvorbě patrné stále. Hoffmeisterová se zabývá jak malbou, kresbou a grafikou, tak i tvorbou objektů a instalací. Při instalacích využívá pohyb, hru světla a zvuků. Ve svých dílech nechává promlouvat svou bohatou imaginaci; lidské postavy, zvířata, ale i různé obludy rozehrávají hru života, všední i nevšední chvíle a někdy až absurdní příběhy.

            Tvorba Xénie Hoffmeisterové z posledních let je převážně figurativní, inspiraci nachází v každodennosti osobních i společenských vztahů, ale i v mytologii. Silným inspiračním zdrojem pro ni je beze sporu také příroda. Autorka upozorňuje na problémy současné moderní společnosti, zpochybňuje věčné pravdy a pokouší se dobrat otázek a odpovědí ukrytých v hlubinách – v temnotách lidských myslí, pohrává si s tajemstvím, vážné převádí na satiru a sarkasmus a navazuje tak na výraznou tradici české grotesky. Její tvorba bývá označovaná jako fantazijní expresionismus.

            Hoffmeisterová vystavuje na kolektivních výstavách od roku 1987, samostatně od roku 1992 a v posledních letech se na české i zahraniční výtvarné scéně objevuje čím dál častěji. V Litoměřicích autorka samostatně vystavuje poprvé, návštěvníci zde budou moci zhlédnout příval imaginace zprostředkovaný výraznou tvůrčí osobností.

            Litoměřickou výstavu bude doprovázet obsáhlá monografie Příběhy hravé a dravé, vydaná vydavatelstvím Kalich v roce 2013.