Marie Krůtová a Václav Syrový – Dvě polohy naivního umění

Marie Krůtová a Václav Syrový – Dvě polohy naivního umění

4. 2. – 8. 4. 2012

vernisáž 23. 2. 2012 v 17.30 hodin v zadním traktu budovy č. p. 24 na Mírovém náměstí (vstup přes Galerii a muzeum litoměřické diecéze)

Kurátor výstavy: PhDr. Antonín Jiráček

Kurátor za SGVU: PhDr. Jan Štíbr

Výstava dvou insitních umělců – Marie Krůtové a Václava Syrového se uskuteční v prostorách expozice naivního umění, tj. v zadním traktu budovy č. p. 24 na Mírovém náměstí.

Marie Krůtová (1909–1987) pocházela z početné rodiny z Nové Paky, vyučila se prodavačkou, založila vlastní rodinu. Objevila v sobě léčitelské a jasnovidecké schopnosti, které výrazně ovlivnily její tvorbu. Marie Krůtová začala malovat až v pozdním věku a pro její tvorbu je typická kresba pastelem. Námětově zachycovala svůj vnitřní svět, radosti i smutky, ale třeba i přírodu – květy, stromy, ptáky – svět, který ji obklopoval.

Václav Syrový (1934–2010) byl zubní laborant, proto na jeho objektech tak často dominují zuby, ať už se jedná o masky, inspirované africkými maskami, nebo o lidské postavy či zvířata. Václav Syrový byl i profesionálním sportovcem a pětinásobným mistrem Československa ve vzpírání těžké váhy. Se sportovní reprezentací také navštěvoval významné galerie Evropy, kde se setkával s uměním, kterým byl fascinován. Obdivoval Picassa i van Gogha. Dílo Václava Syrového vypovídá o přímosti a nespoutanosti jeho představ. Figury jsou provedeny do všech detailů, masky se usmívají nebo se divoce šklebí. Ke své tvorbě využíval veškerý dostupný materiál, který sbíral na procházkách v lese i u popelnic. Vystaveny jsou především jeho objekty z let 1990 až 2007 – masky, figury, zvířata, totemy, ale i počátky jeho tvorby z let osmdesátých – kresby a cínové objekty.

Díla prezentovaná na výstavě představují poměrně rozsáhlý soubor kreseb a objektů ze soukromých sbírek.

Součástí výstavy je promítání medailonů o obou autorech – Relaxace vědmy a Děti Václava Syrového, které koprodukovala Poetická galerie v Praze a Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Výstavu doprovází katalogy – Marie Krůtová a Václav Syrový.