Litoměřická muzejní noc 2024

Litoměřická muzejní noc 2024

Vážení návštěvníci,

 

dovolte nám pozvat vás na další ročník oblíbené Litoměřické muzejní noci! Letos se bude konat v pátek 17. května od 17 do 22 hodin a “pro ty, co to zaspali”, tedy především pro nejmenší, dětské návštěvníky, také v sobotu 18. května od 10 do 12 hodin.

 

Celovečerní festival výstav, vernisáží, přednášek, komentovaných prohlídek a procházek, tvůrčích výtvarných dílen a hudebních i divadelních představení pro vás letos zahájí studenti Základní umělecké školy v Litoměřicích slavnostními Fanfárami z balkonu Knihovny Karla Hynka Máchy. Poté se již pro vás otevře 11 kulturních objektů v centru města Litoměřice a v jeho blízkém okolí, aby vás přivítaly v netradiční páteční podvečerní a večerní atmosféře svých programů.

 

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích vás jako každoročně pozve do všech svých výstav a expozic. Děti mohou svou návštěvu prožít jako Magickou cestu galerií s hravými pracovními listy, kterými je provede básník, ale také poutník a obdivovatel noční oblohy, Karel Hynek Mácha. Litoměřická muzejní noc je také jedinečnou příležitostí k návštěvě dvou aktuálních výstav galerie, které již brzy končí: Dagmar Filípková: Pouť krkonošská a jiné krajiny a Martin Mainer: druhé dežavy. Na výstavu Dagmar Filípkové přiláká jistě i Autorská meotarová projekce Michaely Duškové, která v ní pro nás rozehraje příběhy divotvorných krajin, pestrých barev a radostí této současné art brut umělkyně. Milovníky hudby zavede galerijní nabídka pátečního programu na parkán hlavní výstavní budovy (Michalská 29/7), kde se dvakrát v průběhu večera představí litoměřická, “zcela nadžánrová” kapela Choroš.

 

Již tradičně jsou pro vás připraveny komentované prohlídky návštěvnicky atraktivních litoměřických kulturních spolků: Dílny ručního papíru, Galerie marionet a Muzea Křišťálový dotek. Letos je navíc doplní komentovaná procházka Litoměřicemi s historikem Filipem Hrbkem, na niž zve Knihovna Karla Hynka Máchy. Právě o Litoměřické muzejní noci se pro vás otevřou také nově zrekonstruované prostory staré radnice, v nichž Oblastní muzeum v Litoměřicích uspořádá nejen dětský výtvarně kreativní program či komorní výstavu Renesančních epitafů Litoměřic, ale také zajímavé přednášky na téma rekonstrukce v podání našich předních odborníků. Z dalšího programu doporučujeme návštěvu Galerie Gotické dvojče (Jezuitská 241/12a), kde se na vás těší Kulturní centrum Řehlovice a Dům umění, Institut kresby a grafiky. Právě zde bude po celý páteční večer hostovat výjimečné, nezávislé profesionální divadelní uskupení Loutky bez hranic, které připravuje hned několik výjimečných představení. Za pozornost stojí zejména jejich originální interaktivně výtvarně-divadelní instalaci Včely, která bude také hlavní událostí nadcházející Divadelní pouti produkce KULT v Dolních Zálezlech (25. 5. 2024).

 

Podrobný rozpis programu letošní Litoměřické muzejní noci naleznete ZDE. Jak v pátek, tak i v průběhu sobotního dopoledne pro vás bude připraven Informační stan Litoměřické muzejní noci, kde můžete získat nejen všechny potřebné informace, ale také návštěvnické náramky, které pro vás budou volnou vstupenkou na jednotlivé programy. V pátek 17. května bude stan umístěn před Infocentrem města Litoměřice (Mírové nám. 16/8a), v sobotu 18. května před Diecézním muzeem v Litoměřicích (Mírové nám. 24/16). 

 

Realizaci Litoměřické muzejní noci 2024 finančně podpořilo Město LitoměřiceAkce je součástí celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií ČR z.s. s podporou Ministerstva kultury ČR.
Těšíme se na vás!
Foto: Karel Pech, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích