Jan Dostál: Ocelový dialog

Jan Dostál

Ocelový dialog

19. 6. 2024 – 29. 9. 2024

parkán výstavní budovy Severočeské galerie, Michalská 29/7, Litoměřice

 

Prostory parkánu Severočeské galerie oživuje v letošním létě výstava objektů jednoho z nejmladších představitelů současné domácí sochařské scény Jana Dostála (*1992), absolventa ateliéru sochařství prof. Michala Gabriela na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Výchozím materiálem Dostálovy tvorby je kov, v současné době především ocel. Jeho rozměrná, opulentní sochařská díla, která se čím dál častěji stávají součástí veřejného prostoru, získala i mezinárodní uznání – mimo jiné na sebe výrazně upozornil plastikou Mrak pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Práce s ocelí je pro Jana Dostála přirozeným, intuitivním procesem hledání nového tvaru i nových technologických cest. S každým dalším dílem vstupuje vždy a znovu do tvůrčího procesu plného napínavých výzev a experimentů. Většina děl prezentovaných na litoměřické výstavě je nových a Jan Dostál je vytvořil přímo pro prostor galerijního parkánu, jehož měřítku přizpůsobil také formát ocelových objektů.

Jan Dostál sochy konstruuje z abstrahovaných organických tvarů, které deformuje i rozvíjí ve spletité struktury výrazného vnitřního rytmu. Dociluje toho kroucením kovových plátů a trubek, turbulencí hmoty i její záměrnou absencí. I sochy mimořádné hmotnosti působí v jeho podání lehce, jejich povrchová senzibilita rozehrává hru světla a stínu bořící vizuální hranice mezi efektním, nerezovým povrchem struktur a jejich vnitřní hloubkou, skrytostí a naléhavou tajemností. Socha v prostoru tak komunikuje nejen s prostorem samým, s podmínkami danými svým exteriérovým umístěním, ale také s divákem, coby hledačem jemných interpretačních rovin díla.

Jan Dostál se s výjimečnou precizností inspiruje přírodou, organickými strukturami makro i mikro kosmu. Znázorňuje hybridní, divoká zvířata i alternativní formy života. Lze tušit, že shluky pulzujících kovových křivek, tyto erupce vizualizovaných obsahů, jsou pouze pozorovatelným úsekem jinak neviditelného kontinuálního proudu dění. Křehkou a zároveň velkolepou formou zachycuje Jan Dostál lidskými smysly nepostřehnutelné blízké či vzdálené entity, které mají či mohou mít vliv na stavbu a fungování světa, jak ho známe. Kurátorkou výstavy je Jana Milota Foltýnová.

Otevírací doba: denně včetně pondělí 10–18 hodin. Parkán je přístupný z hlavní výstavní budovy galerie, Michalská 29/7.

Vstupné: Po vyzvednutí volné vstupenky v pokladně hlavní budovy je výstava přístupná zdarma. 

Doporučujeme: v sobotu 14. 9. od 10 hod. pohybově-výtvarný workshop ve výstavě, v neděli 29. 9. od 16:30 komentovaná prohlídka výstavy s autorem, Janem Dostálem.

Těšíme se na vás!